Poniedziałek to idealny czas na wdrożenie nowych nawyków i dobre, nawet małe zmiany. Może właśnie dzisiaj – to będzie ten dzień, kiedy rozpoczniesz chociaż kilka minut gimnastyki dziennie, a tym samym podarujesz swojemu kręgosłupowi chwilę ulgi? Lub zrobisz coś innego, co będzie dobre dla Twojego samopoczucia, zdrowia czy wzrostu efektywności?
Siedzimy przed komputerami, przed TV i w samochodzie. Pracując zdalnie rzadziej wychodzimy do kuchni „pogadać”, czy pobliskiej knajpki na obiad. Część naszego życia towarzyskiego i społecznego przeniosła się do Internetu i nie musimy wstawać zza biurka, aby pogadać z kolegami z pracy. Jesienna aura tym bardziej zniechęca do wyjścia poza swoją „ciepłą strefę komfortu” i wyskoczenie z naszego home – officowego dresu.
Dlatego przesyłamy Ci poniżej kilka pomysłów na drobne zmiany, które będą mieć pozytywny wpływ na Twój codzienny nastrój, ale również na zdrowie psychiczne i fizyczne w dłuższej perspektywie.
1. Stwórz ergonomiczne miejsce pracy
Jeśli Twoja praca wymaga kilkugodzinnego siedzenia przed komputerem – zadbaj o podstawowe kwestie, które pomogą Ci zachować prawidłową postawę. Wygodne krzesło, monitor na odpowiedniej wysokości, biurko, światło itd. Jeśli pracujesz z domu, tym bardziej zastanów się w jakich warunkach i w jakiej pozycji spędzasz długie godziny pracy. To już nie jest „chwilowa” sytuacja, a kilkumiesięczna zmiana. Być może masz możliwość pożyczyć z biura dobre i wygodne krzesło biurowe, biurko i inny sprzęt? Porozmawiaj z szefem o możliwościach, a będzie to dobry początek na zwiększenie komfortu Twojej pracy, która przełoży się na Twoją efektywność.
2. Rób przerwy w pracy
Pamiętaj robieniu krótkich przerw w pracy. Wstawaj od komputera, aby się rozciągnąć, spójrz w dal, aby dać odpocząć oczom. Jeśli masz możliwość popatrzeć przez okno na drzewa – zrób to, już samo obserwowanie zieleni sprawi, że Twój mózg poczuje się zrelaksowany. Otwórz okno, przewietrz pomieszczenie, w którym pracujesz. Możesz zrobić parę skłonów, czy prostych ćwiczeń na rozciąganie. Przerwy rób co jakiś konkretny czas lub po zakończeniu jakiegoś etapu zadania czy całości, aby nie rozpraszać się w trakcie jego wykonywania. Wszystko zależy od rodzaju zadań oraz stylu Twojej pracy.
3. Pamiętaj o piciu wody
Teoretycznie każdy wie, że trzeba się nawadniać i uzupełniać płyny. Ale czy faktycznie o tym pamiętamy? Są nawet aplikacje, które przypominają o piciu wody, gdzie w zależności od tego, jaka jest wskazana ilość wody dla danej osoby, można kontrolować progres i sprawdzać realizację założeń. Cel uświęca środki. Przy okazji pamiętaj o ekologii – obecnie jest dużo możliwości picia wody przefiltrowanej, z dyfuzora, nie koniecznie z plastikowych butelek, których miejsce dumnie zastępują bidony i butelki wielokrotnego użytku.
4. Wybierz rower i chodzenie zamiast samochodu
Jeśli tylko masz możliwość przerzucić się na rower lub iść na nogach na zakupy, po dziecko z przedszkola czy do pracy – to jest najlepszy moment, aby to zrobić. „Przewietrzenie głowy” , rozprostowanie kości, bycie w ruchu może zdziałać cuda zarówno dla Twojego mózgu, jak i ciała. Nie zawsze masz czas i ochotę na traktowanie marszu czy jazdy na rowerze jako formy spędzania wolnego czasu, jednak kilkanaście minut spaceru w konkretnym celu np. do sklepu będzie małym krokiem do dużej zmiany dla Twojego zdrowia i przy okazji dla środowiska.
5. Trenuj online
Wcale nie musisz wychodzić z domu, aby poćwiczyć. W Internecie np. na YouTube znajdziesz wiele materiałów z treningami o różnym poziomie trudności i zaawansowania. W zależności od preferencji, możesz ćwiczyć fitness, spróbować ćwiczeń na zdrowy kręgosłup, pilates czy ogólnorozwojowych. Możliwości jest mnóstwo! Wystarczy chcieć i spróbować. Nawet krótki trening robiony regularnie wzmocni Twoje mięśnie, poprawi postawę i samopoczucie. Zalety płynące z uprawiania sportu są dobrze znane i nieocenione pod każdym względem!
6. Zadbaj o swój spokój
Radzenie sobie ze stresem, którego szczególnie w tym roku mamy całkiem sporo, jest bardzo przydatną umiejętnością bez względu na zawód jaki wykonujesz. Oprócz treningów sportowych, w Internecie znajdziesz również materiały dotyczące metod relaksacji, uważności, czy pracy nad negatywnymi emocjami. Możesz zrobić je samodzielnie w domu, a nawet kilkanaście minut regularnej praktyki, przełoży się na Twój większy spokój. Popularne metody to min. Mindfulness, Trening Schultza, Trening Jacobsona, wizualizacje i ćwiczenia oddechowe.
7. Zaplanuj aktywności na weekend
Dodatkowo, oprócz codziennych dobrych nawyków od poniedziałku do piątku, możesz zaplanować swój wolny czas w weekend w taki sposób, aby chociaż część soboty i niedzieli spędzić aktywnie. W zależności od tego, co lubisz i jakie masz możliwości. Spędzenie czasu bez ekranu, z przyjaciółmi, rodziną czy samotne pójście na spacer do lasu dla jednych okaże się rutyną, a dla innych ciekawą i zdrową odmianą, a nawet wyzwaniem. Oprócz pracy, którą wykonujemy online, spędzamy dużo czasu przed innymi ekranami, może uda Ci się zrobić krótki detoks?
Podsumowując:
Małe kroki w kierunku dbania o siebie i zdrowszego trybu życia składają się na dużą zmianę dla nas samych, ale i naszego otoczenia, współpracowników, klientów czy rodziny. Jeśli my będziemy bardziej zrelaksowani, mniej obolali poprzez wielogodzinne siedzenie przed komputerem – „lżejsi” psychicznie i fizycznie – będziemy mieli więcej energii do działania, cierpliwości i podejścia do rozwiązywania problemów. Warto działać zwłaszcza teraz, gdy dni są coraz krótsze, temperatura coraz niższa, a promienie słońca nie będą już codziennie dostarczać nam energii. Trzymamy kciuki, i mamy nadzieję, że któraś z powyższych praktyk przypadnie Ci do gustu i stanie się Twoim nawykiem.