Idealne CV zdaniem rekruterów

SHARE
Autor:
Data publikacji:

Na temat dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych powiedziano już wiele, a mimo to wciąż dużo osób popełnia błędy przy ich tworzeniu. Pracując w agencji rekrutacyjnej codziennie przeglądamy dziesiątki CV, obserwujemy różne podejścia do ich tworzenia i różne wpadki, jakie popełniają nasi kandydaci.

Zastanawiasz się, jak według rekrutera powinno wyglądać idealne CV? Zebraliśmy nasze przemyślenia, aby pomóc Ci zabłysnąć w kolejnej rekrutacji!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • jak dopasować CV do oferty i dlaczego trzeba to robić
 • jak sprawić, żeby CV było atrakcyjne wizualnie i przyjrzyste
 • jak prezentować swoje umiejętności
 • jak zrobić dobre zdjęcie
 • ile stron powinno mieć CV
 • jak opisać swoje doświadczenie i wykształcenie
 • dlaczego kilka słów podsumowania jest tak ważne
 • jaki format zapisu wybrać
 • jak powinna brzmieć klauzula
 • czego NIE robić

Dopasowanie do oferty

Aby Twoje CV było skuteczne, każdorazowo dopasuj je do wymogów konkretnego stanowiska. Jego rodzaj i stopień, kultura firmy, jej branża, dokładny zakres obowiązków – to wszystko wpływa na to, co i jak powinno znaleźć się w Twoim zgłoszeniu. Rekruter zazwyczaj ocenia CV w kilku pierwszych sekundach, warto więc maksymalnie podkreślić wszystkie punkty, które świadczą o Twoim dopasowaniu do stanowiska.

Zależnie od potrzeb możesz:

 • położyć większy nacisk na swoje umiejętności językowe (np. zamieścić informację, że ich poziom pozwala na “swobodną komunikację w sytuacjach biznesowych” lub dopisać do konkretnego stanowiska “obsługa klientów w języku ….”; “codzienna komunikacja w języku…”; “współpraca z międzynarodowym zespołem” etc.)
 • podkreślić znajomość konkretnych programów/technologii, które są wymagane na nowym stanowisku
 • opisać krótko branżę poprzednich pracodawców – zasygnalizuj rekruterowi doświadczenie na podobnym stanowisku. Być może sama nazwa nie wystarczy mu, żeby szybko ocenić Twoje doświadczenie
 • podkreślić swoje osiągnięcia i doświadczenia adekwatne do nowej roli – np. na stanowisko sprzedawcy warto napisać ile klientów udało Ci się pozyskać lub jakiej wartości projekty zdobyć
 • wybrać najważniejsze kursy – coraz częściej bierzemy udział w wielu szkoleniach (w ramach pracy i prywatnie). Nie sposób wypisać ich wszystkich w CV (i wcale nie ma takiej potrzeby!), więc wybierz te, które najlepiej przygotowały Cię do nowej roli

Nowoczesny i przejrzysty wygląd

Oczywiście wygląd CV jest dużo mniej istotny niż Twoje doświadczenie, ale nie zaszkodzi zadbać o to, aby zawarte w nim informacje były czytelne i zaprezentowane w atrakcyjny sposób.

Na szczęście istnieje bardzo wiele prostych w obsłudze kreatorów i programów, które pozwolą Ci stworzyć przykuwające wzrok formularz w kilka minut (sprawdź: kreator CV od pracuj.pl, interview.me, Canva).

Podziel dokument na kilka jasno oddzielonych segmentów przez zastosowanie linii, podkreśleń czy kolumn. Bardzo pozytywnie wpływa też stosowanie delikatnych kolorów – CV wcale nie musi być czarno-białe! Pastelowa boczna kolumna, granatowe nagłówki czy czerwone elementy są jak najbardziej ok. Nie używaj ciemnego lub niejednolitego tła – zaburza to odbiór treści.

Często spotykamy się też z graficznym przedstawieniem umiejętności (wszelkiego typu grafy, gwiazdki, kropki i paski). To mocny trend, zadbaj jednak o to, aby w parze z atrakcyjnością wizualną szło przekazanie konkretnych danych.

Jak rekruter powinien rozumieć 3 gwiazdki przy Twojej znajomości angielskiego? Jest ona lepsza, czy gorsza od innych kandydatów w procesie? Co dokładnie oznacza pasek “załadowany” do 60% przy Twojej znajomości Javy?

Jeśli decydujesz się na użycie takiego sytemu, zawsze dopisz konkretny poziom zaawansowania (np. angielski B2, Java w trakcie nauki).

Profesjonalne, ale i przyjazne zdjęcie

Coraz częściej odchodzi się w Polsce od poważnych zdjęć “pod krawatem” na rzecz bardziej casualowych stylizacji i przyjaznego przekazu, jakie niesie fotografia. Związane jest to z większym naciskiem, jaki pracodawcy kładą na dopasowanie nowych pracowników do kultury firmy i szybką aklimatyzację w zespole. Jeśli chcesz wystąpić w lekko rozpiętej koszuli albo swetrze w żywym kolorze – śmiało! Zadbaj o jasne tło i dobrą jakość fotografii. I nie zapomnij się uśmiechnąć!

Pamiętaj, że nie masz obowiązku dodawania zdjęcia – to wciąż novum w rodzimych rekrutacjach, jednak bardzo często spotykana praktyka na zachodzie (a co za tym idzie – także w międzynarodowych firmach).

Odpowiednia długość

Idealne CV jest jednostronicowe? Nieprawda! Jeśli dopiero zaczynasz karierę i informacji do zawarcia nie jest dużo – jedna strona będzie wystarczająca. Jeśli jednak masz już spore doświadczenie lub chcesz dodatkowo spersonalizować dokument pod konkretną ofertę – nie musisz aż tak się ograniczać.

Nie ma sensu na siłę zmniejszać czcionki, skracać marginesy i oszczędzać na treści. Rekruterzy wolą dostać nieco więcej informacji podanych w przejrzysty i czytelny sposób.

W takiej sytuacji dodatkowa strona czy dwie nie mają aż takiego znaczenia – rekruterzy coraz rzadziej drukują CV, a przeglądając plik online taka długość nie sprawia problemu.

Trzeba jednak dobrze wyważyć ilość przekazywanych informacji – krótkie rozpisanie obowiązków i osiągnięć czy dodanie celu zawodowego jest ok, natomiast jeśli całość urośnie do więcej niż 3 stron – skuteczność CV spadnie. Przekazuj informacje w świadomy sposób zawierając w nim tylko te najważniejsze z punktu widzenia danej oferty (nie pisz wszystkiego!). Na tym etapie możesz kreować swój wizerunek i stworzyć atrakcyjną sylwetkę siebie jako kandydata. Szczegóły swojej zawodowej historii omówisz podczas rozmowy.

Odpowiednia treść

Z punktu widzenia rekrutera najważniejszą częścią Twojego CV jest opis doświadczenia zawodowego i to on powinien znaleźć się na samej górze. Sama nazwa stanowiska niewiele nam mówi – zakres zadań może bardzo różnić się w zależności od firmy. Koniecznie opisz w kilku punktach zakres swojej odpowiedzialności na poprzednich pozycjach. Pochwal się sukcesami i spersonalizuj treść pod konkretną ofertę. Nie musisz uwzględniać wszystkich awansów u jednego pracodawcy (jeśli była to prosta ścieżka rozwoju) – wymień ostatnie stanowisko i podsumuj swoje osiągnięcia.

W CV musi znaleźć się także wykształcenie, jednak wystarczy nam informacja o ostatnim stopniu edukacji (np. studia). Nie musimy znać tematu twojej pracy zaliczeniowej (chyba, że Twój nowatorski projekt może liczyć się w rekrutacji) ani oceny końcowej. Możesz pochwalić się odbytymi kursami lub certyfikatami przydatnymi w pracy? Koniecznie dopisz taką informację! Podkreśli to nie tylko twoje kompetencje, ale też chęć ciągłego rozwoju.

Nie zapomnij o wypisaniu istotnych umiejętności (twardych i miękkich).Dla rekrutera ważne są przede wszystkim znane przez Ciebie technologie i programy, ale także Twoje predyspozycje do pracy w zespole lub pod presją czasu. Podobnie z językami, którymi posługujesz się w stopniu min. komunikatywnym i jesteś w stanie użyć ich w pracy (niemiecki ćwiczony ostatnio w podstawówce odpada ;). Możesz też dodać informacje o językach, których intensywnie się uczysz.

Bardzo użytecznym elementem jest sekcja podsumowująca Twój profil i opisująca Twoje cele zawodowe. Dodaj ją na samej górze – bezpośrednio pod danymi osobowymi. To najlepszy sposób na krótkie zaprezentowanie swoich motywacji i korzyści z zatrudnienia właśnie Ciebie. Możesz potraktować to jako “elevator pitch” – formę krótkiego przedstawienie siebie lub swojego pomysłu. Wyobraź sobie, że spotkałeś swojego przyszłego pracodawcę w windzie i masz minutę na “sprzedanie mu” swojej kandydatury. Więcej informacji o tym jak stworzyć dobre podsumowanie tu.

Możesz natomiast zrezygnować z opisu swoich zainteresowań (o ile nie są one stricte powiązane z profilem firmy albo nie wpływają mocno na Twój styl życia i pracy). Dla rekrutera są to czysto dodatkowe informacje, więc zastanów się, czy nie chcesz przeznaczyć tego miejsca na bardziej wartościowe informacje.

Odpowiednia chronologia

Ile doświadczenia ma osoba, która pracowała na danym stanowisku w okresie 2017-2018? 2 lata? A może 2 miesiące?

Taka sytuacja jest bardzo powszechna – przez nieprecyzyjne okresy zatrudnienia rekruter nie może odpowiednio ocenić Twojego doświadczenia. Dlatego dopisuj miesiące lub nawet konkretną cyfrę w nawiasie obok stanowiska.

Pamiętaj, żeby doświadczenie opisać tak, aby aktualne stanowisko znajdowało się na górze CV, a pozostałe coraz niżej na stronie (odwrotna chronologia).

Odpowiedni format

Najbardziej użytecznym formatem, w którym możesz zapisać swoje CV jest pdf. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie na swoim miejscu i każdy system z łatwością załaduje i przetworzy plik. To także wygodniejsza forma niż .doc do przeglądania dla rekrutera.

Nie polecamy zapisywania CV jako .jpeg (obraz), .zip (archiwum) lub pptx (prezentacja).

Pamiętaj o klauzulach!

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii – klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych zgodna z RODO. Aby firma mogła przetwarzać Twoje CV musisz wyrazić na to zgodę na końcu dokumentu. Możesz ograniczyć to przetwarzanie do jednego konkretnego procesu lub zaznaczyć chęć wzięcia udziału w przyszłych rekrutacjach.

Klauzula jednokrotna:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)).

Dodatkowa klauzula na przyszłe rekrutacje:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie przyszłych procesów rekrutacyjnych.

Jeśli nie dodasz żadnej z tej klauzuli, z prawnego punktu widzenia rekruter nie będzie mógł się z Tobą kontaktować.

Czego nie pisać w CV?

 • dokładnego adresu zamieszkania – wystarczy miasto
 • stanu cywilnego
 • bardzo odległego doświadczenia lub stanowisk zupełnie niezwiązanych z tym, co chcesz robić
 • tymczasowej pracy na studiach, letnich praktyk (chyba, że dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy)
 • zbyt dużej ilości grafik i niestandardowego tła
 • błędów ortograficznych i literówek
 • klauzuli dedykowanej… innej firmie – jeśli udzielasz zgody na przetwarzanie danych przez konkretną firmę, koniecznie pamiętaj, żeby zmienić tą nazwę przy aplikacji do innych miejsc!
 • listu motywacyjnego, referencji i 2 prezentacji, jeśli nie zostało to jasno określone w ofercie

Teraz wiesz już wszystko o tworzeniu idealnego CV, które zostanie docenione przez rekruterów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie zmiany pracy – obserwuj nasze kanały (Linkedin | Facebook). Już niedługo kolejny artykuł!

Przeczytaj podobne