Jak zmniejszyć stres kandydata podczas interview, aby zaprezentował się z jak najlepszej strony

SHARE
Autor:
Data publikacji:

Z jednej strony szukasz kandydata, którzy nie skacze z kwiatka na kwiatek, a z drugiej strony liczysz, że zaprezentuje się na rozmowie na 100%, jakby chodzenie na rozmowy rekrutacyjne było jego codziennością. Dla Ciebie prowadzenie interview – to chleb powszedni, dla niego – niekoniecznie.

Nie oszukujmy się, rozmowa o pracę jest stresująca, szczególnie dla osób, które nie zmieniają jej często, którym zależy na nowej, czy w końcu dostali zaproszenie na rozmowę w wymarzonej firmie. Osoby pracujące na stanowiskach, które nie są pierwszą linią frontu, eksponowaną na kontakt z klientem czy zarządem tym bardziej nie mają praktyki w tego typu sytuacjach.

Jak zatem sprawić, żeby stres Twojego rozmówcy opadł, a on mógł powiedzieć wszystko, co chciał na rozmowie?

Wejdź w buty kandydata

Być może myślisz, że jeśli ktoś nie radzi sobie ze stresem podczas interview, to  w ogóle nie ma takiej umiejętności. Czy na pewno?
Przypomnij sobie, kiedy ostatnio to Ty byłeś po drugiej stronie na rozmowie o pracę i jakie emocje Ci towarzyszyły. Jak waliło Ci serce idąc na pierwszą randkę z osobą, na której chciałeś zrobić dobre wrażenie? Jak czułeś się idąc do nowej szkoły, pracy, na egzamin maturalny czy obronę pracy magisterskiej?
Jeśli kandydatowi zależy, aby wypaść równie dobrze jak na pierwszej randce to tylko pozazdrościć, jednak warto uświadomić sobie, że nie jest to dla niego codzienna sytuacja, tylko coś  szczególnego.

I co dalej zrobić z tą wiedzą?

Rozpocznij rozmowę i  przedstaw agendę

Zanim przejdziesz do zadawania pytań, opowiedz kandydatowi o firmie, o tym jakiego pracownika szukasz do pracy, jaką rolę pełnisz w firmie oraz przedstaw pozostałe osoby, jeśli ktoś jeszcze uczestniczy w spotkaniu. Dopytaj czy wszystko jest jasne czy nadal jest zainteresowany rolą. Opowiedz jaki jest plan, czego się może spodziewać krok po kroku na spotkaniu i rekrutacji. Smalltalk na początek i pytanie np.o aktualną pogodę za oknem (jeśli to rozmowa zdalna) lub czy miał problemy z dojazdem (jeśli to rozmowa w firmie) przełamią pierwsze lody i sprawią, że obie strony poczują się bardziej swobodnie.
Z jednej strony taki wstęp pozwoli uniknąć nieporozumień, z drugiej pozwoli kandydatowi spokojnie złapać oddech przed gradem pytań, testami czy zadaniami, które przygotowałeś.

 Przechodząc do właściwej części spotkania:

Pamiętaj, że gracie do jednej bramki i zadawaj konkretne pytania

Podczas wstępu i całej rozmowy daj odczuć swojemu rozmówcy, że Tobie również zależy na znalezieniu odpowiedniej osoby do pracy. Zadbaj o atmosferę wzajemnego szacunku, która pozwoli mu odpowiadać na pytania, a nie bronić się przed atakiem. Nie chodzi o to, by mówił co chcesz usłyszeć, ale aby mówił prawdę.
Pytaj o to, co jest konieczne na danym stanowisku. Im bardziej precyzyjne będą pytania tym możesz spodziewać się bardziej precyzyjnych odpowiedzi. Teoretycznie każde pytanie powinno mieć swój cel, sprawdzać konkretne umiejętności czy wiedzę. Kandydat widząc, że panujesz nad sytuacją i jesteś przygotowany do rozmowy będzie wiedział, że warto się zaangażować w rozmowę, że cały czas jest w grze, a nie odpadł po pierwszym pytaniu, które mu nie poszło.

Sprawdź język obcy adekwatnie do potrzeb

Jeśli masz w planie sprawdzenie języka obcego podczas interview, weź pod uwagę jaki poziom znajomości jest wymagany na stanowisku, na które szukasz pracownika. Pierwsze otwierające tą część pytanie może być bardziej ogólne,  pozwoli ono rozkręcić się rozmówcy w rozmowie w języku obcym. Widząc na jakim poziomie jest kandydat i jak sobie radzi z odpowiedziami, możesz przechodzić do pytań coraz trudniejszych pod względem językowym i merytorycznym. Taka forma sprawdzania języka, nie będzie tak stresująca szczególnie, jeśli znajomość języka obcego nie musi być na zaawansowanym poziomie.
Ilość i jakość pytania powinna być wystarczająca, aby sprawdzić umiejętności językowe, a nie “zagiąć” kandydata.

Podsumowując

Pamiętaj jaki jest cel spotkania- chcesz znaleźć odpowiedniego pracownika do pracy. Sprawdzić, co potrafi i czy będzie pasował do do Twojej organizacji. Stworzenie warunków podczas rozmowy, w których rozmówca będzie czuł się komfortowo zwiększy jego motywację, po pierwsze do pracy w Twojej firmie, a po drugie do zaangażowania się w rozmowę.

Zastosuj powyższe wskazówki, a interview będzie bardziej efektywne dla obu stron. Nawet, jeśli nie uda Wam się finalnie nawiązać współpracy, zostawisz dobre wrażenie jako profesjonalisty i pracodawcy, do którego warto wrócić w przyszłości lub polecić swoim znajomym.

Powodzenia!

Przeczytaj podobne

Jak wrócić z urlopu i nie zwariować

Czy czasem po powrocie z urlopu czujesz, że potrzebujesz… kolejnego urlopu? Jeśli właśnie wróciłeś z wypoczynku lub dopiero się na niego wybierasz, zerknij na kilka poniższych wskazówek. Powrót do pracy nie musi być tak stresujący jak Ci się wydaje 🙂