Planujesz przegląd płac w swojej firmie? Zastanawiasz się czy warto opierać się na bezpłatnym raporcie płacowym tworząc widełki płacowe i strategie wynagrodzeń w firmie? Przeczytaj artykuł i zobacz jak zaplanować swoje działania.
Niestety nie każdy pracodawca może pozwolić sobie na zakup profesjonalnego raportu płacowego i skorzystania z pomocy dobrego konsultanta w obszarze wynagrodzeń. Zwłaszcza, jeśli jest to mała firma. Jednak czy dobrym punktem odniesienia jest bezpłatny raport płacowy? Niekoniecznie…
Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić wynagrodzenia pracowników, porównać je z rynkowymi widełkami i wprowadzić zmiany, weź pod uwagę kilka kwestii, które są niezbędne:
Nazwa stanowiska vs. doświadczenie wymagane na danym stanowisku, kompetencje, zakres obowiązków i odpowiedzialności
Aby porównać stanowiska w Twojej firmie do stanowisk w innych firmach, musisz upewnić się czy nazwy stanowisk są adekwatne, po pierwsze do wykonywanych obowiązków, a po drugie do nazw stanowisk, które są obecne na rynku.
Podam Ci przykład:
Pracownik zasiedział się w firmie i nadal pracuje na stanowisku Analityka Finansowego. Jego zakres obowiązków i odpowiedzialności zmieniał się przez lata firmie, jednak nazwa została ta sama. Robiąc benchmark stanowiska i porównując wynagrodzenia dla Analityka Finansowego nie dowiesz się czy pracownik zarabia rynkowo, ponieważ jego zakres obowiązków jest już inny i być może powinniśmy porównywać go do stanowiska Kierownika lub Seniora. Wszystko zależy od tego, czym faktycznie zajmuje się pracownik i jakie ma uprawnienia.
Firmy również różnie określają „seniority” w danej roli. Dla jednych juniorem jest osoba mająca do 2-3 lat doświadczenia, dla innych to już “mid/regular”, a dla innych od 3 lat zaczyna się senior.
Reasumując nazwa stanowiska musi być adekwatna do zakresu obowiązków, odpowiedzialności i doświadczenia, by można było porównać wynagrodzenie do innych firm.
Kolejną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę to:
Branże, w której działa Twoja firma lub branża, dla której świadczysz usługi.
Porównywanie stanowisk bez szerszej perspektywy biznesu, kontekstu jest bez sensu. Robiąc przegląd wynagrodzeń i benchmark z innymi firmami zwróć uwagę w jakiej branży działa Twoja firma.
Na przykład:
Zastanawiasz się ile powinien zarabiać rekruter w Twojej firmie? Odpowiedź – to zależy. Od tego czy prowadzisz rekrutacje IT, dla inżynieringu, a może dla SSC. Czy Twój pracownik działa w wewnętrznym dziale HR, czy prowadzi trudne rekrutacje dla klientów zewnętrznych, a może szuka mniej wykwalifikowanych kandydatów produkcyjnych? Jest wiele zmiennych, które trzeba rozważyć, a stanowisko klasyfikować zgodnie z branżą. W bezpłatnych raportach nie spotkasz się z kontekstem branży, w jakiej osadzone jest stanowisko przykładowego rekrutera.
Kolejnym aspektem, o którym powinieneś pamiętać przymierzając się do przeglądu wynagrodzeń w firmie jest:
System premiowy
Pamiętaj o całościowym wynagrodzeniu swoich pracowników. To, co znajdziesz najczęściej w bezpłatnych raportach płacowych, to podstawa brutto na umowie o pracę. Są zawody i branże, które w bardzo małym stopniu bazują na tej formie rozliczenia.
Przykładowo:
Porównywanie zarobków przedstawicieli handlowych jedynie na podstawie nazwy stanowiska, zakresu obowiązków i długości doświadczenia zawodowego mija się z celem. Są branże, które płacą “bardzo dużo”, są branże niszowe, które zatrudniają handlowców jedynie ze swojego obszaru, są pracodawcy, którzy na podstawie kontraktu nie gwarantują atrakcyjnej podstawy, ale dają nieograniczone możliwości zarabiania premii. Finalnie osoby z mniejszą podstawą mogą zarabiać realnie dużo więcej niż wynika „z raportu”. I uwierz, nie czują się pokrzywdzeni. 🙂
Pamiętaj, że istotna jest również:
Wielkość firmy, siedziba firmy, praca zdalna
Na pewno nie możesz porównywać wynagrodzeń na danym stanowisku jeden do jednego w małej firmie i korporacji. Weź pod uwagę wielkość swojej firmy, jej stabilność i to, na co realnie możesz sobie pozwolić jako pracodawca. Pracownicy w większych korporacjach najczęściej zarabiają więcej niż pracownicy małych firm. Do tej pory znaczenie miała również siedziba firmy – w dużych miastach zazwyczaj wynagrodzenia były wyższe, ponieważ droższe jest tam „życie” i bieżące wydatki oraz mają tam swoje siedziby międzynarodowe organizacje. Ten trend się zmienia, ponieważ coraz bardziej dostępna jest praca zdalna, która zaciera różnice między pracownikami z dużych miast i z mniejszych miejscowości.
Podsumowując
Bezpłatne raporty płacowe najczęściej nie przedstawiają powyższych zależności, dlatego też benchmark wynagrodzeń na ich podstawie nie będzie rzetelny.
Wartościowanie stanowisk pracy, tworzenie tabeli płac jest strategicznym działaniem w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, wiążę się z innymi procesami takimi jak oceny roczne, rozwój kompetencji czy projektowanie ścieżek karier.
Pozwala również uniknąć dyskryminacji w płacach, aby system wynagrodzeń był przejrzysty i nie opierał się na indywidualnych negocjacjach z pracownikami, a podobna praca i zakres obowiązków były opłacane na tym samym poziomie.