Play roomy, chill roomy, miejsca gdzie można się zdrzemnąć i zregenerować siły, siłownie w miejscu pracy i pozostałe udogodnienia są tworzone dla pracowników, aby zwiększyć ich motywację i efektywność. Jednak czy to sprzyja równowadze między życiem prywatnym a zawodowym? Czy czas spędzony w pracy nie przedłuża się właśnie ze względu na te kuszące opcje?
Jeśli naprawdę zależy Ci, aby twoi pracownicy mieli czas i siłę na realizowanie się również na polu prywatnym zacznij od podstawowych kwestii:
Dobrze zaprojektuj stanowisko pracy
Nie chodzi o ergonomię, a o rzetelnie opracowany opis obowiązków i wymagań na danym stanowisku. Tworząc nowy wakat oszacuj ile czasu potrzeba na wykonywanie przewidzianych zadań. Czy faktycznie jest to etat na 8 godzin? A może na 12? Musisz też zastanowić się jakie kompetencje powinien posiadać kandydat, aby efektywnie wykonywać swoją pracę po okresie wdrożenia. Wbrew pozorom nie jest to proste i często okazuje się, że pracownik nie wyrabia się na czas. Widoczne jest to szczególnie na nowo utworzonych stanowiskach w strukturze firmy. Warto o tym pamiętać i zweryfikować po jakimś czasie, czy nasze plany mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Dbaj o motywację pracowników
Motywacja czyli temat rzeka. Pomijając benefity i wynagrodzenie, pamiętaj, aby zadania były dopasowane do umiejętności pracownika – nie za łatwe i nie za trudne. To co dla jednych jest ambitne i daje poczucie zadowolenia, dla bardziej doświadczonych osób może być po prostu nudne. Jeśli szukamy kogoś, kto musi znać angielski, może nie warto zatrudniać osoby ze znajomością jeszcze 2 innych języków obcych „bo może się to kiedyś przyda”. Odpowiednia motywacja sprawi, że pracownik będzie zaangażowany w wykonywane zadania, a 8 godzin pracy wykorzysta maksymalnie.
Bądź przykładem dla swojego zespołu
Nie tylko w kwestiach związanych z pracą, ale i swoim podejściem do work-life balance. Jeśli masz pasję, dziel się nią i wspieraj swoich pracowników w ich samorealizacji, nie tylko na polu zawodowym. Celebrowanie prywatnych sukcesów, szanowanie hobby innych osób, (nawet jeśli ich nie podzielamy) to ogromna wartość dla całego zespołu, szczególnie przy dużej różnorodności członków grupy. Pokaż, że większą wartością jest efektywna praca w wyznaczonym czasie, niż siedzenie przy biurku “ na pokaz”.
Zaufaj swoim pracownikom
Elastyczne podejście do mobilności i pracy zdalnej są obecnie bardzo cenione wśród pracowników. Jeśli masz taką możliwość pozwól im zdecydować kiedy i gdzie chcą pracować. Zaoszczędzi to ich czas na dojazdy lub pozwoli wykonywać swoje obowiązki z miejsca, które im odpowiada. Jeśli masz w zespole rodziców, ułatwi im łączenie opieki nad dziećmi (i logistyki z tym związanej) z karierą zawodową. Przy obecnych możliwościach technologicznych możesz zorganizować skuteczną komunikację online lub zaplanować czynności w taki sposób, aby praca zdalna poszczególnych osób nie kolidowała z działaniami całego zespołu.
Podsumowując
Pamiętaj, że częste nadgodziny, brak motywacji i małe zrozumienie ze strony szefa wpływają na efektywność i zmęczenie w pracy. Zadbaj, aby twój zespół miał czas na odpoczynek i swoje prywatne życie. Atrakcyjne i przyjazne biuro jest wskazane, ale często rekompensuje potrzeby, które pracownik może realizować poza firmą. Nie można uszczęśliwiać kogoś na siłę, jednak warto zadbać o podstawy, takie jak dobrze dopasowane stanowisko do profilu kandydata czy umiejętnie oszacowany czas na realizację obowiązków.
Szanując czas swoich ludzi, ich potrzeby i pasje będziesz lepszym pracodawcą niż niejedna firma inwestująca w rozrywkę w miejscu pracy.
Nie zapominaj też o sobie i swoim życiu prywatnym, poszerzaj swoje horyzonty i pielęgnuj pasje. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ciebie, ale i twoich współpracowników.